Tatobit linden de mil anos de idade

1

Descarga gratuita (Contribúen a outros proxectos) en alta definición.

Para verme en YouTube subscríbete.

Descarga

Tatuaxe tília (někdy označovaná jako Cal americano, Lime de mil anos de idade ou Žižkov linda) Páxinas que ligan con "stromem rostoucím na prahu Českého ráje v obci" Tatobity v Libereckém kraji. Lípa stojí u silnice směrem na Žernov, nai domu s číslem popisným 86.

Tatobitská lípa je údajně křížencem lípy velkolisté (platyphyllos Tilia) un zelpy leproso (Tilia euchlora). Lípa zelená je synonymické označení lípy krymské, křížence lípy malolisté, neboli srdčité (Tilia cordata) un kavkazské lípido (Tilia dasystyla, případně Tilia dasystyla subsp. caucásico).

Kmen lípy je dutý, nekompletní. Pravidelnou korunu stromu tvoří více terminálů. Strom je vzhledem ke svému věku v celkově dobrém stavu.

V roce 1923 byla kolem lípy vybudována podezdívka a oplocení spolkem Svoboda. V 60. letech dvacátého století byl kmen lípidos sepnut obručemi. Roku 1995 fai un bo exercicio e un pouco máis de celkové ošetření.

K zasazení stromu se váže stará pověst. Lípu sázel Kilián se svojí milenkou Hedvikou. Por favor, pácelle unha resposta, por favor Kilián: "Aceptar, kdo nezasadil". Uběhla spousta deixou unha lipa měla být pokácena. Deixe unha resposta Prema aquí para cancelar a resposta: "Non importa, non teño nada" Dřevorubci se zalekli a lípa byla zachráněna.

V souvislosti s oslavami 100 deixa pošty v Tatobitech 2. března 2007 byla vydána jubilejní poštovní známka v hodnotě 10 Kč znázorňující lípu. Ta má ostatně prostor i ve znaku obce.

Báseň Os nosos mil anos de idade složil 17. dubna 1957 spisovatel Jan Dědina mladší (1906 - 1980).

14. débeda 2006 byly občanským sdružením Dědina vysazeny v obci dvě geneticky identické lípy jako odkaz dalším generacím. One Grows Near House No. 79 en Church and Graveyard Road

U příležitosti oslav Dne stromů 20. Repare 2015 byla lípa vyhlášena vítězem čtrnáctého ročníku celostátní ankety Strom roku 2015. V únoru 2016 se lípa ucházela o título "Evropský strom roku 2016". Vítěze soutěže volila veřejnost internetovým hlasováním. Své hlasy do ankety Evropský strom roku 2016 zaslalo téměř 230 tisíc lidí. O seu nome non se fará sen o nome de 43 451.

compartindo
Por facor, agarde ...

escribir un comentario

Vase emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *